Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Lakier kontra olej, czyli jak zabezpieczyć drewnianą podłogę

Lakier kontra olej, czyli jak zabezpieczyć drewnianą podłogę

Fot.http://www.freedigitalphotos.net

Wybór podłogi nie jest łatwy. Ale jeśli zdecydowaliśmy się już na drewnianą - czeka nas dodatkowy dylemat związany z jej należytym zabezpieczeniem. Lakierowanie czy olejowanie? To ważna decyzja, ponieważ bezpośrednio przekłada się na nasze wydatki.

Podłoga lakierowana



Lakierowanie zmienia wygląd drewna i sprawia że jest inne w dotyku. Niewątpliwą zaletą takiego zabezpieczenia drewna jest łatwość i taniość utrzymania w czystości podłogi pokrytej lakierem. Polakierowana podłoga elegancko się błyszczy i nie chłonie wody, ani zanieczyszczeń. Choć zdarza się, że na lakierze robią się rysy. Trzeba też pamiętać, że samo dobranie lakieru to zadanie dla eksperta - niezwykle ważne jest dopasowanie lakieru do rodzaju podłogi w domu.

Drewno z drzew liściastych



Lakier do podłóg z drzew liściastych musi być elastyczny, ponieważ ten rodzaj drewna pracuje (szczególnie dotyczy to np. buku). Nie popękają na nim lakiery poliuretanowe, uretanowe, uretanowo-alkidowe.
Ale uwaga, od tej reguły jest wyjątek. Drewno kwaśne, zawierające kwasy i garbniki przed pokryciem lakierem poliuretanowym trzeba pomalować specjalnym podkładem, w przeciwnym razie lakier mocno przyciemniłby drewno.

Drewno z drzew iglastych



Ten rodzaj drewna najlepiej pracuje z lakierami alkidowymi, uretanowymi i uretanowo-alkidowymi. Wcześniej jednak samo drewno trzeba oczyścić acetonem lub benzyną, które usuną z drewna żywicę. Miejsca, w których zbierała się żywica, tzw. torebki żywiczne trzeba dodatkowo wypełnić podkładem. Dopiero wtedy można spokojnie polakierować drewno.

Drewno egzotyczne



Z reguły drewno egzotyczne bogate jest w olejki eteryczne, dlatego przed lakierowaniem trzeba podłogę pokryć specjalnym podkładem neutralizującym. Za to później można ją pomalować praktycznie dowolnym lakierem. Wyjątkiem są tzw. „trudne” gatunki drewna (jak ipe czy iroko), które mogą działać spowalniająco na utwardzacze w niektórych lakierach, albo są tłuste, przez co lakier może nawet zmienić swój kolor. Te gatunki lepiej pokryć dodatkowo podkładem odcinającym, a później wybrać lakier przeznaczony specjalnie do tego drewna.

zdjecie
Fot.http://www.freedigitalphotos.net/



Lakier a drewniane elementy



Teoretycznie w kwestii doboru lakieru do podłogi liczy się rodzaj drewna, a nie rozmiar drewnianych elementów. Ale jak od każdej, tak i od tej reguły są wyjątki. Zabezpieczając drewniany bruk najlepiej wybrać taki lakier, który nie sklei kostek, np. uretanowo-alkidowy.
Z kolei podłogę z desek najlepiej pokryć takim lakierem, który pomimo dużej powierzchni będzie dobrze pracować, np. poliuretanowym.

Podłoga olejowana



Olejowanie wydaje się bliższe naturze, ponieważ zachowuje naturalny wygląd drewna. Mówi się, że olejowana podłoga swobodnie pracuje, ponieważ może przyjmować i oddawać wilgoć. Poza tym kwestia doboru środków jest o wiele prostsza. Jedyne przeciwwskazanie do olejowania to zawartość krzemionki lub węglanu wapnia w niektórych gatunkach drewna, np. doussie, ponieważ zaolejowanie takiej podłogi groziłoby powstaniem na powierzchni brzydkiej białej wydzieliny.

Podłoga olejowana za to wymaga dużo od właściciela w codziennym użytkowaniu: trzeba o nią dbać i pielęgnować ją odpowiednimi środkami, co wymaga sporo czasu. Raz w miesiącu olejowaną podłogę trzeba dokładnie wyczyścić i wypastować, przy czym przez pierwszy rok po olejowaniu trzeba to robić nawet dwa razy częściej.

Dokonując wyboru warto rozważyć wszystkie za i przeciw i zdecydować czy ważniejsze dla nas są względy estetyczne czy praktyczne. Na szczęście takie rozwiązania nie są definitywne, przy renowacji parkietu można zmienić jego wykończenie.
Data publikacji: 03.07.2012

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych jest wiel...

Zobacz również