Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Mały wykład o wykładzinach

Mały wykład o wykładzinach

Fot.http://www.freedigitalphotos.net

Miękkie, przyjemne w dotyku, idealnie oplatają całą podłogę. A to jeszcze nie koniec ich zalet, bo wykładziny są też proste w montażu i tanie. Ich wybór jest dziś bardzo duży. Jak się nie pogubić w tym szerokim asortymencie i znaleźć w nim coś dla siebie? Oto krótki przegląd rodzajów wykładzin.

Wykładziny dywanowe



Ze względu na to, jak powstają, możemy wyróżnić kilka ich rodzajów. Wykładziny tkane produkuje się z owczej wełny z niewielką domieszką sztucznych włókien na osnowie z juty i bawełny. Popularne są w hotelach i apartamentach. Wykładziny tuftowane powstają przez wszycie włókien w warstwę osnowy. Takie stosuje się w biurach. Wykładziny flokowane, czyli tak zwane runo osadza się ciasno w warstwie żywicy syntetycznej. To najpopularniejszy rodzaj wykładzin dywanowych w naszych domach.

Rodzaj włókien



Ze względu na rodzaj włókien użytych do produkcji wykładziny wyróżnia się dwa główne rodzaje wykładzin: naturalne i sztuczne. Te pierwsze mogą być zwierzęce, np. owcze, kozie, wielbłądzie, albo roślinne, jeśli robi się je z sizalu, włókna kokosowego, bawełny czy trawy morskiej. Z naturalnych najpopularniejsza jest wykładzina owcza, która nie elektryzuje się, zbiera ciepło i jest przyjemnie sprężysta. Z włókien sztucznych z kolei najpopularniejsze są poliamid i polipropylen. Dwa mniej powszechne włókna to poliester i akryl. Zaletą wykładzin z poliamidu jest to, że nie gniotą się i nie ścierają. Poliropylen z kolei jest odporny na wszelkie chemikalia i nie gromadzi wody.

Rodzaj splotów



Ze względu na rodzaj splotów wyróżnia się dywany o różnej fakturze. Sześć najważniejszych to splot pętelkowy (znany też jako bouclé), wysepkowy (pętelkowo-strzyżony), igłowy (gęsto splecione, cienkie włókna, mieszany (pomieszane włókna i pętelki), welurowy (w postaci pęków włókien), strzyżony (z włóknami o różnej długości), saxon (włókna cięte, dłuższe, skręcone).

Cechy wykładziny



Przed zakupem warto sprawdzić najważniejsze elementy wykładziny. Rodzaj runa i jego gramatura powinny być dobrane do pomieszczenia, do którego wykładzina trafi (ze względu na intensywność eksploatacji inną wybiera się do sypialni, a inną do salonu). Od tego, jaki rodzaj podkładu ma wykładzina, zależy kilka jej ważnych cech. Wykładzina na filcu będzie ciepła, na gąbce wodoodporna, na jucie może być ułożona na podłodze ogrzewanej, jeśli natomiast chcemy położyć wykładzinę bezpośrednio na betonie, powinna być podłożona gumą kauczukową.
Niezwykle istotnym parametrem jest klasa wytrzymałości określana przez dwie cyfry, z których pierwsza to inforamcja o tym, czy produkt jest dedykowany do mieszkania czy budynku publicznym, druga to informacja o tym, jak w takich właśnie warunkach sprawdzi się wykładzina.

zdjecie
Fot.http://www.freedigitalphotos.net/


Wykładziny elastyczne



Mają wyjątkowe cechy: antystatyczne, akustyczne, przewodzące, wodoodporne, antypoślizgowe i bakteriostatyczne. Występują w wielu wzorach, mogą być imitacją drewna lub cieszyć oko innowacyjnymi rysunkami. Wśród nich wyróżniamy kilka typów: wykładziny z PCV (najpopularniejsze, mogą być jednowarstwowe, ale takie nie wyciszają ani nie amortyzują, dwuwarstwowe z dodatkową warstwą zapobiegającą odkształcaniu lub trójwarstwowe ze specjalną folię, dzięki której powierzchnia wykładziny jest gładka lub tłoczona), linoleum (powstaje z substancji naturalnych), wykładziny z korka i kauczukowe. Wykładziny elastyczne, zwłaszcza kauczukowe, zaleca się do tych wnętrz, gdzie podłoga jest ciągle w użyciu (np. szkoła, biuro, szpital).

Parametry wykładzin elastycznych



Każda wykładzina elastyczna ma kilka wymiarów, które decydują o jej właściwościach. Grubość całkowita wykładziny jest ważna, ponieważ przekłada się na komfort i izolację akustyczną. Grubość warstwy użytkowej (z reguły 0,1 mm – 0,5 mm) to z kolei informacja o trwałości wykładziny oraz jej odporności na zniszczenie. Warto sprawdzić czy i na ile czasu producent udziela gwarancji. Im dłuższa gwarancja, tym większą można mieć pewność że wykładzina posłuży długi czas.
Data publikacji: 03.07.2012

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych je...

Zobacz również